Przejdź do treści
Jesteśmy organizacją o ogólnopolskim zasięgu działań
Zobacz w jakich projektach bierzemy udział
Wyświetl projekty realizowane w roku:
Sprawdź jakie projekty realizujemy w Twoim województwie
Projekt skierowany jest do uczniów z wrocławskich szkół. Jego celem jest edukacja młodzieży w zakresie przysługujących konsumentom praw, tworzenie indywidualnych, odpowiedzialnych wzorców konsumpcji, a także zagrożeń związanych z zakupami w sieci. W celu tym przeprowadzone zostaną zajęcia dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych.
Sukces 1. edycji projektu „Cyberbezpieczni w Poznaniu” skłonił nas do reaktywacji inicjatywy. Projekt ten skierowany jest do młodzieży z publicznych szkół podstawowych (klasy 7-8) oraz ponadpodstawowych znajdujących się na terenie miasta Poznania. Celem zadania jest podniesienie poziomu świadomości w zakresie bezpiecznego korzystania z sieci w aspekcie profilaktycznym, ekonomicznym oraz społecznym, poprzez przeprowadzenie zajęć dydaktycznych.
Kluczowe założeniem zadania jest rozwinięcie naszej działalności think-tankowej poprzez prowadzenie regularnych działań monitoringowych oraz analityczno-badawczych, a także utrwalanie i promowanie rezultatów tych działań.Planujemy zbudować i rozwinąć współpracę różnych podmiotów konsumenckich poprzez utworzenie i funkcjonowanie „Ośrodka Analiz Konsumenckich” – ciała eksperckiego zrzeszającego m.in. ekspertów i przedstawicieli urzędów, NGOsów i środowiska akademickiego.
Kontynuuacja 1. edycji projektu “Cyberprawo dla młodzieży – jak nie złapać się w sieć”. Projekt skierowany jest do młodzieży z publicznych szkół podstawowych (klasy 5-8) oraz ponadpodstawowych znajdujących się na terenie powiatu wrocławskiego. Celem zadania jest zwiększanie wiedzy mieszkańców powiatu co do kwestii związanych z cyberprzestrzenią.
Punktem wyjścia do realizacji projektu jest stworzenie interdyscyplinarnej grupy ekspertów składającej się z przedstawicieli konsumenckich NGO, urzędów i instytucji (UOKiK, ECK, UKE, URE), a także firm i reprezentantów środowiska akademickiego. Grupa ta prowadzić będzie badania i analizy dotyczące funkcjonowania nowych przepisów konsumenckich, a konkluzje ze swoich przemyśleń zawrze w Raporcie.
Nasz projekt pt. “Strażnicy Praw Konsumentów” dotyczy budowy największej w Polsce sieci wolontariackiej z zakresu prawa konsumenckiego. Planujemy uruchomić system wymiany wolontariuszy pomiędzy organizacjami konsumenckimi w UE, nawiązać współpracę bilateralną z największymi organizacjami konsumenckimi w UE oraz wzmocnić system edukacji konsumenckiej w Polsce. W ramach zadania zbudujemy ogólnopolską sieć strażniczą, opartą na zaangażowaniu wolontariuszy.
Nasz projekt zakłada budowę sieci wolontariackiej z zakresu prawa konsumenckiego, w ramach które Dolnośląscy Strażnicy Konsumentów przejdą serię warsztatów dostosowanych, aby stać się wsparciem w swoich społecznościach dla osób, które potrzebują pomocy w rozwiązaniu prostych, bieżących problemów konsumenckich np. reklamacji. Dodatkowo w ramach działań granatowych utworzymy punkt poradnictwa specjalizującego się w skomplikowanych sprawach konsumenckich – Dolnośląskie Centrum Konsumenckie.
Projekt Fundacji LexCultura pt. „Rzeszów – miasto świadomych konsumentów” na celu ma poszerzenie świadomości oraz wzmocnienie wiedzy o prawach konsumenta wśród mieszkańców Rzeszowa, w szczególności w zakresie bezpieczeństwa w sieci. Odbiorcami zadania są mieszkańcy Rzeszowa, w szczególności seniorzy (tzw. srebrni konsumenci) oraz młodzież.
Projekt Fundacji LexCultura pt. „Świętokrzyscy Konsumenci” skierowany jest do młodzieży (uczniowie z klas 7-8 szkół podstawowych i ponadpodstawowych) oraz seniorów (tj. osób w wieku 60+) z terenu województwa świętokrzyskiego. Realizacja projektu polegać będzie na zorganizowaniu edukacyjnych spotkań, których celem będzie edukacja młodzieży i seniorów w zakresie aktualnych problemów konsumenckich oraz podstawowych praw, jakie przysługują konsumentom.