Światowy Dzień Praw Konsumenta 2024

ŚWIATOWY DZIEŃ PRAW KONSUMENTA 2024

14 marca, w przeddzień Światowego Dnia Konsumenta na Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach obchodziliśmy ten ważny dla całej społeczności oraz wszystkich konsumentów dzień.
 
Z tej okazji na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach chcąc przybliżyć całej społeczności akademickiej ideę tego międzynarodowego wydarzenia, został zorganizowany panel dyskusyjny pt. “Uczciwe i odpowiedzialne wykorzystanie sztucznej inteligencji w relacjach z konsumentami” oraz specjalny konkurs dla studentów i doktorantów.
 
Zgromadzonych gości oraz uczestników powitał Prorektor ds. Edukacji i Współpracy Międzynarodowej prof. dr hab. Sławomir Smyczek.
Ekspertami biorącymi udział w panelu, byli:
  • Krzysztof Lehmann – Zastępca dyrektora, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Delegatura w Bydgoszczy;
  • Krzysztof Pławecki – Prezes Zarządu, Fundacja Lex Cultura;
  • Hubert Plichta – Wiceprezes Zarządu, Fundacja Lex Cultura;
  • Cezary Sowiński – Public Policy Manager, Amazon;
  • dr hab. Jan Kozak, prof. UE – Kierownik Katedry Uczenia Maszynowego UE Katowice.
Dyskusję moderowała dr hab. Jolanta Zrałek, prof. UE z Katedry Badań Konsumpcji.
 
Eksperci debatowali o rozwoju nowoczesnych technologii, których głównym przejawem jest powszechne wykorzystanie sztucznej inteligencji zarówno w działaniach biznesowych, jak i w codziennych aktywnościach prywatnych osób. Rozmowy dotyczyły również dezinformacji, naruszania prywatności i praktyk dyskryminacyjnych, a także sposobu, w jaki platformy oparte na sztucznej inteligencji mogą rozpowszechniać fałszywe informacje i utrwalać uprzedzenia.
 
W ramach obchodów Światowego Dnia Praw Konsumenta studenci Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach zostali zaproszeni do udziału w konkursie, który polegał na przygotowaniu krótkiego filmu w mediach społecznościowych, komentującego w ciekawy sposób wybrane zagadnienia z zakresu praw konsumentów.
 
Wyróżnienia fundacji Lex Cultura otrzymali:
  • Agnieszka Rutkowska za film pt. “Zagrożenia sztucznej inteligencji”;
  • Marta Warczek za film pt. “Nieostrożne zakupy”;
  • Oktawian Gajewicz za film pt. “Are you a concious consumer? QUIZ”.
Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom!
 
Wydarzenie zakończyło się warsztatem dla studentów pt. “Bezpieczeństwo konsumentów w sieci”, które mieliśmy zaszczyt poprowadzić.
 
Serdecznie dziękujemy za docenienie naszej Fundacji oraz zaproszenie nas do udziału w całym wydarzeniu!
Scroll to Top