WSPÓLNOTA INTERESÓW KONSUMENCKICH
Nasz plan
Punktem wyjścia do realizacji projekt pn. "Wspólnota interesów konsumenckich" jest stworzenie interdyscyplinarnej grupy ekspertów składającej się z przedstawicieli konsumenckich NGO, urzędów i instytucji (UOKiK, ECK, UKE, URE), a także firm i reprezentantów środowiska akademickiego.
ZADANIA GRUPY EKSPERCKIEJ
Grupa ekspercka będzie prowadziła badania i analiz dotyczące funkcjonowania nowych przepisów konsumenckich wprowadzonych wskutek prawodawstwa UE (w szczególności dyrektywy Omnibus, Towarowej i Cyfrowej). Efekty prac zostaną ujęte w raporcie poświęconym skuteczności mechanizmów wprowadzonych przez nowe przepisy, stopnia ich wdrożenia przez przedsiębiorców oraz ocenie zaspokojenia społecznych potrzeb związanych z praktykami przedsiębiorców.
Nowe standardy
Eksperci opracują także Standard Obsługi Konsumenta, który będzie wyznacznikiem prokonsumenckiego i zgodnego z prawem UE podejścia firm, przyczyniając się jednocześnie do zwiększenia ochrony konsumentów.
PREZENTACJA ZAŁOŻEŃ
Zwieńczeniem prac nad Raportem będzie zorganizowanie konferencji z udziałem mediów, na której zespół przedstawi główne wnioski wynikające z prac, a także przedstawi założenia Standardu Obsługi Konsumenta.
materiały promocyjne
W ramach naszej działalności powstały materiały, które pobrać można tutaj.
Działania
KWIECIEŃ:
W kwietniu 2024 r. został powołany interdyscyplinarny zespół przedstawicieli środowiska konsumenckiego. W jego skład weszli:
○ dr hab. Małgorzata Sieradzka prof. Uniwersytetu Łazarskiego,
○ prof. dr hab. Anna Dąbrowska (SGH),
○ dr hab. Jolanta Zrałek, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach,
○ Krzysztof Pławecki - Prezes Fundacji LexCultura
○ Hubert Plichta - Wiceprezes Fundacji LexCultura,
○ Tomasz Rygielski - Wiceprezes Fundacji ProPublika
○ Jakub Jędrzejak - Prezes Stowarzyszenia Aktywni na rzecz Bezpiecznego Wypoczynku.
W najbliższych miesiącach eksperci rozpoczną prace nad stworzeniem Standardu Obsługi Konsumentów, który będzie wyznacznikiem prokonsumenckiego i zgodnego z prawem UE podejścia
przedsiębiorców względem konsumentów. Zespół opracuje również raport poświęcony m.in. analizie skuteczności mechanizmów wprowadzonych poprzez nowe przepisy konsumenckie w 2023 r., stopnia ich wdrożenia przez przedsiębiorców oraz ocenę zaspokojenia społecznych potrzeb związanych z praktykami przedsiębiorców.
CZERWIEC:
Dnia 12 czerwca 2024 r. Prezes Fundacji LexCultura, Krzysztof Pławecki, został ekspertem w grupie ds. uproszczeń prawnych dla trzeciego sektora. Istnienie grupy przełożyć ma się na stworzenie płaszczyzny do rozwoju i sprawnego działania organizacji pozarządowych i innych podmiotów chcących działać w obszarze pożytku publicznego w Polsce. Będąc ekspertem, Krzysztof Pławecki dbać będzie o korzystne zmiany dla organizacji konsumenckich w Polsce.
Więcej informacji: Nasz ekspert w grupie ds. uproszczeń prawnych dla trzeciego sektora
SIERPIEŃ:
Początkiem sierpnia 2024 r. powołany przez nas zespół ekspertów rozpoczął prace nad badaniami dotyczącymi funkcjonowania nowych przepisów konsumenckich wprowadzonych wskutek prawodawstwa UE (w szczególności dyrektywy Omnibus, Towarowej i Cyfrowej).
Przeprowadzone badanie społeczne dotyczy zmian w prawie konsumenta wprowadzonych od 2023 roku. Ma ono na celu określenie poziomu świadomości konsumenckiej na temat najnowszych przepisów prawnych i poznanie potencjalnego wpływu zmian na decyzje zakupowe konsumentów. Ekspertem odpowiedzialnym za przeprowadzenie badań jest prof. dr hab. ANNA DĄBROWSKA – autorka i współautorka wielu monografii oraz artykułów na temat ochrony i edukacji konsumentów, zachowań konsumentów i trendów konsumenckich. Wyniki naszych prac zawarte zostaną w raporcie, który zaprezentujemy na zorganizowanej w listopadzie konferencji.
Trwają również prace nad stworzeniem Standardu Obsługi Konsumenta. Ułatwić ma on konsumentom dochodzenie swoich roszczeń i zapewnić większą transparentność na rynku. Nowy Standard dąży do zwiększania ochrony konsumentów. W celu tym (zgodnie z prawem UE) określone zostaną wyznaczniki zachowań firm, do których stosować powinni się przedsiębiorcy. Prace koordynuje dr hab. MAŁGORZATA SIERADZKA, prof. Uła – autorka ponad 250 publikacji, specjalizująca się w prawie konkurencji oraz prawie zamówień publicznych.
WIZYTA STUDYJNA I SIECIUJĄCA
W dniach 20 - 22 czerwca członkowie Fundacji LexCultura wzięli udział w wizycie studyjnej i sieciującej dla osób reprezentujących Grantobiorców z woj. mazowieckiego i dolnośląskiego. Wizyta odbyła się w ramach realizacji projektu SPLOT Wartości – Splot Values finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu CERV (Citizens, Equality, Rights and Values). Za sprawą, podobnych do powyższej, wizyt studyjnych i seminariów, jako Fundacja możemy jeszcze lepiej poznać wymogi co do zwiększenia ochrony konsumentów.
Informacje o projekcie:
Wartość projektu: 6 800 €
Zadanie dofinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach programu CERV (Citizens, Equality, Rights and Values).
Czas trwania: 01 stycznia do 31 grudnia 2024 r.