Ochrona maila przed spamem – praktyczne wskazówki

  Po raz pierwszy słowo „spam” użyła grupa Monthy Pythona, w jednym ze swoich skeczy, nazywając tak produkt mięsnym. W latach 80. spamem określano długie, uciążliwe teksty umieszczane na forach dyskusyjnych, w komunikatorach społecznościowych czy grach komputerowych. Słownik New Oxford Dictionary of English w 1998 roku obok pierwszego znaczenia „spamu” tj. konserwy mięsnej, opublikował drugie znaczenie – „nieistotne lub nieodpowiednie wiadomości wysłane przez Internet do wielu grup dyskusyjnych lub użytkowników”.1 Dziś „spam”, to przede wszystkim niechciana korespondencja, wysyłana w celach marketingowych tzw. niezamówiona informacja handlowa.

  Czy dziś, istnieją skuteczne sposoby ochrony przed spamem? Raczej trudno mówić metodach, które są niezawodne. Można jednak ograniczyć ilość wiadomości, które nas zasypują. Poniżej kilka wskazówek.

  • Umieszczając swój adres na stronie WWW – niezależnie czy jest to Twoja strona domowa, czy np. komentarz na blogu – zamaskuj go. W przypadku Twojej własnej strony możesz umieścić adres w formie obrazka zamiast tekstu lub posłużyć się specjalnym zapisem używanym w HTML, który uczyni adres nieczytelnym w treści strony, ale widocznym przy jej wyświetleniu.
  • Używaj dwóch (lub więcej) adresów e-mail. Oddzielnym adresem posługuj się w korespondencji z przyjaciółmi i znajomymi, którym ufasz, a innym tam, gdzie zachodzi ryzyko, że adres trafi w niepowołane ręce (np. przy zakładaniu kont w serwisach WWW). Jeżeli okaże się, że na konto „publiczne” zaczynasz otrzymywać duże ilości spamu, po prostu z niego zrezygnuj i załóż nowe.
  • Czytaj dokładnie politykę prywatności serwisu WWW, w którym zmuszony jesteś podać swój adres e-mail. Jeżeli taki dokument nie jest dostępny w żadnej formie, powinieneś potraktować serwis jako mało godny zaufania. Dotyczy to także serwisów oferujących bezpłatne konta pocztowe. Często rejestrując się w nich, wyrażamy zgodę na otrzymywanie korespondencji od firm trzecich. Takiej korespondencji nie możemy uznać za niezamawianą.
  • Unikaj prostych i krótkich adresów. Choć są one wygodniejsze w stosowaniu, łatwo mogą paść ofiarą ataku słownikowego. Lepiej więc wybrać adres dłuższy, zawierający cyfry lub znaki specjalne, np. Imie.Nazwisko@poczta.serwerpocztowy.pl.

  Choć całkowicie adresu e-mail chronić przed niechcianą korespondencją się nie da – to stosowanie tych kilku zasad na pewno da duże rezultaty.


1 red. Magdalena Marciniak-Piotrowska, Analiza rynku spamu w Polsce dla Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE), Warszawa 2014, s. 7-8.