OCHRONA MAILA PRZED SPAMEM – PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI
Po raz pierwszy słowo „spam” użyła grupa Monthy Pythona, w jednym ze swoich skeczy, nazywając tak produkt mięsnym. W latach 80. spamem określano długie, uciążliwe teksty umieszczane na forach dyskusyjnych, w komunikatorach społecznościowych czy grach komputerowych. Słownik New Oxford Dictionary of English w 1998 roku obok pierwszego znaczenia „spamu” tj. konserwy mięsnej, opublikował drugie znaczenie – „nieistotne lub nieodpowiednie wiadomości wysłane przez Internet do wielu grup dyskusyjnych lub użytkowników”.1 Dziś „spam”, to przede wszystkim niechciana korespondencja, wysyłana w celach marketingowych tzw. niezamówiona informacja handlowa.
Czy dziś istnieją skuteczne sposoby ochrony przed spamem? Raczej trudno mówić o metodach, które są niezawodne. Można jednak ograniczyć ilość wiadomości, które nas zasypują. Poniżej kilka wskazówek.
-
- Umieszczając swój adres na stronie WWW – niezależnie czy jest to Twoja strona domowa, czy np. komentarz na blogu – zamaskuj go. W przypadku Twojej własnej strony możesz umieścić adres w formie obrazka zamiast tekstu lub posłużyć się specjalnym zapisem używanym w HTML, który uczyni adres nieczytelnym w treści strony, ale widocznym przy jej wyświetleniu.
-
- Używaj dwóch (lub więcej) adresów e-mail. Oddzielnym adresem posługuj się w korespondencji z przyjaciółmi i znajomymi, którym ufasz, a innym tam, gdzie zachodzi ryzyko, że adres trafi w niepowołane ręce (np. przy zakładaniu kont w serwisach WWW). Jeżeli okaże się, że na konto „publiczne” zaczynasz otrzymywać duże ilości spamu, po prostu z niego zrezygnuj i załóż nowe.
-
- Czytaj dokładnie politykę prywatności serwisu WWW, w którym zmuszony jesteś podać swój adres e-mail. Jeżeli taki dokument nie jest dostępny w żadnej formie, powinieneś potraktować serwis jako mało godny zaufania. Dotyczy to także serwisów oferujących bezpłatne konta pocztowe. Często rejestrując się w nich, wyrażamy zgodę na otrzymywanie korespondencji od firm trzecich. Takiej korespondencji nie możemy uznać za niezamawianą.
-
- Unikaj prostych i krótkich adresów. Choć są one wygodniejsze w stosowaniu, łatwo mogą paść ofiarą ataku słownikowego. Lepiej więc wybrać adres dłuższy, zawierający cyfry lub znaki specjalne, np. Imie.Nazwisko@poczta.serwerpocztowy.pl.
Choć całkowicie adresu e-mail chronić przed niechcianą korespondencją się nie da – to stosowanie tych kilku zasad na pewno da duże rezultaty.
1 red. Magdalena Marciniak-Piotrowska, Analiza rynku spamu w Polsce dla Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE), Warszawa 2014, s. 7-8.