A gdy kupujesz AGD sprawdzaj A-G!

“RZESZÓW - MIASTO ŚWIADOMYCH KONSUMENTÓW 2.0"
Artykuł 4.

Poniższy artykuł pt. “A gdy kupujesz AGD sprawdzaj A-G!” powstał w ramach realizowanego w okresie: 01 czerwca do 31 grudnia 2024 r. projektu pt. “Rzeszów – miasto świadomych konsumentów 2.0”. Przygotowany przez nas szereg publikacji służy szerzeniu świadomości i wzmocnieniu wiedzy o prawach konsumenta wśród mieszkańców Rzeszowa, w szczególności wśród seniorów i młodzieży.

Artykuł opowiada o zmianach oznaczeń klas energetycznych sprzętu AGD i RTV, które w polskim obrocie prawnym obowiązują od 2021 r. Skąd wzięły się zmiany w oznaczeniach, jaka jest nowa skala klas energetycznych oraz jak właściwie czytać nowe etykiety energetyczne? O tych i wielu innych kwestiach dowiesz się czytając 🠗

 

Wprowadzenie

Coraz większa świadomość ekologiczna i rozwijający się postęp technologiczny powoduje, że konsumenci decydując się na zakup sprzętu AGD i RTV zwracają uwagę na tzw. efektywność energetyczną. Z uwagi na wprowadzenie przez Unię Europejską nowych oznaczeń klas energetycznych sprzętu AGD i RTV, oznaczenia te zostały również wprowadzone w polskim obrocie prawnym i obowiązują od marca 2021 r.

Skąd zmiany w oznaczeniach?

Oznaczenia energetyczne, które obowiązywały do czasu wprowadzenia nowych regulacji (czyli klasy od A+++ do D) zostały uznane za mniej intuicyjne i wprowadzające konsumenta w błąd, co w efekcie powodowało ich niezrozumienie. Większość urządzeń z uwagi na rosnący postęp technologiczny i wprowadzanie coraz większej ilości funkcji zaczęła osiągać najwyższe klasy. Konsumenci mieli coraz większe problemy z porównaniem rzeczywistej efektywności energetycznej urządzeń, gdyż coraz więcej urządzeń posiadało klasy A+++. Nowe oznaczenia są dla konsumentów bardziej czytelne, jasne i umożliwiające realne porównanie klas energetycznych różnych produktów.

Nowa skala klas energetycznych i jak czytać nowe etykiety energetyczne

Nowe oznaczenia energetyczne obejmują klasy od A do G.

  • Klasa A stanowi oznaczenie dla najwyższej efektywności energetycznej,
  • Klasa B-C oznacza iż użytkowanie urządzeń tej klasy nie powinno znacząco podnieść kosztów zużycia energii
  • Klasa D- G stanowi oznaczenie dla najniższej efektywności energetycznej.

Wprowadzone etykiety energetyczne zawierają obecnie więcej informacji niż dotychczas.

Etykieta oprócz informacji o klasie energetycznej zawiera takie informacje jak:

  • roczne zużycie energii,
  • poziomie hałasu,
  • pojemności (np. dla lodówek),
  • ilości wody zużywanej przez zmywarki/pralki.

Wpływ nowych oznaczeń na wybory zakupowe konsumentów

  • Większa świadomość energetyczna
    Przejrzystość etykiety ułatwia porównanie produktów i dokonanie wyboru tych, które są np. bardziej ekologiczne. Może to tym samym przyczynić się do zmniejszenia zużycia energii i emisji dwutlenku węgla.
  • Oszczędności Finansowe
    Jest to zdecydowanie jeden z głównych czynników który konsumenci biorą pod uwagę przy zakupie sprzętu RTV czy AGD. Chęć opłacenia niższych rachunków za energie powoduje, że konsumenci zwracają uwaga na efektywność energetyczną urządzenia. Zazwyczaj energooszczędne urządzenia mogą wiązać się z wyższymi nakładami finansowymi na etapie zakupu, jednak taka inwestycja często zwraca się z przyszłości w postaci właśnie niższych rachunków za energię.
  • Wspieranie Ekologii
    Dla konsumentów, którzy swoimi działaniami chcą wspierać działania proekologiczne, nowe oznaczenia pomagają im w dokonaniu wyborów zakupowych sprzętów najbardziej przyjaznym środowisku.

Wprowadzenie nowych oznaczeń klas energetycznych w polskim prawie konsumenckim przynosi korzyści zarówno konsumentom jak i całemu społeczeństwu, zachęcając do wyboru bardziej ekologicznych produktów i podejmowania świadomych decyzji zakupowych. Jednak pomimo prowadzonych działań edukacyjnych, znaczna część konsumentów, kierując się wyborem sprzętu AGD czy RTV bierze pod uwagę cenę sprzętów, a nie ich klasę energetyczną czy ekologiczną. Dlatego nadal konieczne jest prowadzenie szeroko zakrojonych działań edukacyjnych konsumentów jak i okazanie zrównoważonego wsparcia dla producentów.

autor: Dominika Myszakowska-Kaczała

🢡  Więcej informacji o projekcie “Rzeszów – miasto świadomych konsumentów 2.0”: Rzeszów – miasto świadomych konsumentów 2.0 (klik)
🢡  Link do artykułu w wersji publicystycznej: “A gdy kupujesz AGD sprawdzaj A-G!” artykuł (klik)
🢡  Znajdziesz nas również na: https://www.facebook.com/LexCultura/posts/ 

Artykuł powstał w ramach realizacji zadania publicznego pt. “Rzeszów - miasto świadomych konsumentów 2.0" finsnsowanego ze środków Miasta Rzeszowa.

Scroll to Top